Pożyczka na oświadczenie – co to znaczy

Pożyczka na oświadczenie to rodzaj pożyczki gotówkowej, której udzielanie odbywa się na podstawie uproszczonych formalności. Pożyczkobiorca nie jest zobligowany do przedstawiania żadnych dokumentów o dochodach, dzięki czemu cały proces kredytowy przebiega szybciej i jest mniej skomplikowany. Poniżej wyjaśniamy, na czym dokładnie polega taka procedura udzielania pożyczki i gdzie można znaleźć takie produkty kredytowe.

Pożyczka na oświadczenie – najprostszy rodzaj pożyczki gotówkowej

Chcąc pożyczyć pieniądze, można dzisiaj skorzystać z przeróżnych produktów kredytowych. Wśród nich najczęściej wybieranymi przez klientów są pożyczki gotówkowe na dowolny cel, które są szeroko dostępne zarówno w bankach, jak i pozabankowych instytucjach pożyczkowych. Ze względu na swoją popularność pożyczki te doczekały się wielu wariantów – wszystko po to, by różnorodne oferty jak najlepiej trafiały w różne potrzeby klientów.

Najprostsze rozróżnienie pożyczek dotyczy sposobu ich spłaty, ponieważ na rynku dominują pożyczki ratalne i pożyczki chwilówki spłacane jednorazowo do 30 dni. Zarówno wśród jednych, jak i drugich spotkać można pożyczki na oświadczenie, które uznawane są za najszybsze i najprostsze pożyczki na rynku.

O co chodzi w pożyczkach na oświadczenie?

Zanim przejdziemy do dokładnego wyjaśnienia, na czym polega pożyczka na oświadczenie, warto przypomnieć podstawowe warunki ubiegania się o pożyczkę, ponieważ ta kwestia jest ściśle powiązana z naszym tematem.

Bez względu na to, czy chcemy skorzystać z pożyczki w banku, czy w instytucji pożyczkowej, najpierw musimy spełnić pewne kryteria określone przez pożyczkodawcę. Do podstawowych wymagań zwykle należą:

  • pełnoletność,

  • posiadanie ważnego dowodu osobistego,

  • zdolność kredytowa rozumiana jako zdolność finansowa do spłaty pożyczki.

Oprócz tego poszczególne instytucje mogą wymagać od swoich klientów spełnienia dodatkowych warunków, jednak te wymienione wyżej są podstawowe i najważniejsze.

Zdolność kredytowa a pożyczki na oświadczenie

Szczególne znaczenie ma zdolność kredytowa – banki i firmy pożyczkowe z oczywistych względów chcą pożyczać środki tylko tym osobom, które są w stanie je zwrócić w wyznaczonym terminie. Aby zminimalizować ryzyko pożyczenia osobom niewypłacalnym, badają zdolność kredytową swoich klientów, zanim udzielą im pożyczki.

Dzięki nowoczesnej technologii takie badanie odbywa się dzisiaj bardzo szybko i polega na analizie wielu danych – m.in. wysokości dochodów pożyczkobiorcy, jego stałych obciążeń finansowych, a także historii spłaty poprzednich kredytów. Dochody pożyczkobiorcy odgrywają tu najważniejszą rolę – jednak skąd bank lub firma pożyczkowa ma pozyskać informacje na ich temat? Najczęstszą praktyką jest wymóg dostarczenia przez klienta dokumentów potwierdzających uzyskiwanie przez niego dochodów, takich jak:

  • zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości zarobków,

  • wyciągi z rachunku bankowego,

  • PIT za ostatni rok.

Nietrudno się domyślić, że dostarczenie takich dokumentów jest dla klienta dość kłopotliwe – szczególnie problematyczne okazuje się załatwienie zaświadczenia o zarobkach.

Po pierwsze, jest ono wystawiane wyłącznie dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, a więc osoby uzyskujące dochody na podstawie umów cywilnoprawnych nie są w stanie w ogóle dostarczyć takiego dokumentu, a więc tym samym skorzystać z pożyczki.

Po drugie, po zaświadczenie o zatrudnieniu trzeba iść albo bezpośrednio do przełożonego, albo do działu kadr, co wiąże się z ujawnieniem faktu, że chce się zaciągnąć pożyczkę. Nie wszyscy chcą się takimi rzeczami chwalić w miejscu pracy.

W tym momencie dochodzimy do sedna naszego tematu – pożyczka na oświadczenie jest pożyczką, przy której nie trzeba dostarczać wyżej wymienionych dokumentów!

Pożyczka na oświadczenie – bez dokumentów i bez stresu

Pożyczki na oświadczenie są bardzo lubiane przez klientów i trudno się temu dziwić – tylko one pozwalają pożyczyć pieniądze bez dostarczania jakichkolwiek dokumentów. Nie trzeba załatwiać zaświadczeń o zatrudnieniu, ani nawet drukować historii rachunku!

Wysokość dochodu, która jest pożyczkodawcy niezbędna do oszacowania naszej zdolności kredytowej, wpisujemy po prostu w formularzu wniosku o pożyczkę. Prawdziwość podanych danych poświadczamy albo podpisem (jeśli wniosek składamy w formie tradycyjnej), albo kliknięciem w odpowiednim okienku (jeśli chcemy skorzystać z pożyczki online).

Właśnie dlatego ten rodzaj pożyczki nazywany jest pożyczką na oświadczenie – oświadczamy o dochodach samodzielnie, bez potwierdzania ich w jakichkolwiek dokumentach.

Pożyczka na oświadczenie nazywana jest często w inny sposób:

  • pożyczka bez zaświadczeń,

  • pożyczka na dowód (wystarczy mieć dowód osobisty, by skorzystać z usługi).

Ważne – nie oszukujmy w formularzach!

Pamiętajmy, że brak konieczności dokumentowania wysokości dochodów nie oznacza, że w formularzu możemy wpisać nieprawdziwą wysokość naszych zarobków. Nawet jeśli pożyczkodawca tego nie sprawdzi, to zawyżanie dochodów nie wyjdzie nam na dobre. Na podstawie nieprawdziwych danych pożyczkodawca niewłaściwie oceni nasza zdolność kredytową, co może skutkować tym, że będziemy mieli problemy z terminową spłatą zbyt wysokiej pożyczki. Już kilkudniowe opóźnienie może nas wpędzić w poważne kłopoty!

Które pożyczki są dostępne na oświadczenie?

Pożyczki na oświadczenie są dzisiaj bardzo popularne, jednak oferują je przede wszystkim firmy pozabankowe specjalizujące się w udzielaniu pożyczek przez Internet. Niektóre banki także mają je w swojej ofercie, jednak są one dostępne wyłącznie w bardzo niskich kwotach np. do 1000 zł. W przypadku instytucji pożyczkowych na oświadczenie możemy pożyczyć nawet kilka tysięcy złotych.

Inne rodzaje pożyczek: